Villa Palma*** Panzió - Restaurant: Okrug Gornji - Ciovo

OKRUG GORNJI

Okrug Gornji Ciovo nyugati részén található a Movarstica-öbölnél. Enyhe éghajlat, mediterrán növényzet, rengeteg kis eldugott öböl jellemzi.

A Movarstica-öböl felett a Sveti Mavar templom maradványait látogathatjuk meg.

Számos étterem, borozó, szórakozási lehetôség sorakozik a tengerparton. Vizisízési lehetôség, búváriskola, fitness-centrum teniszpályákkal Trogirtól mindössze 3 kilométerre.

 

CIOVO

Ciovo egy kis sziget az Adria partján Horvátországban, Trogir városka mellett a Kastel-öbölben.

Területe: 28,12 km2
Hossza: 15,3 km
Szélessége: 3,5 km
Lakossága: 4.455 (2001)
Népsûrûége: 158 fô/ km2
Legmagasabb pontja: Rudine (220 m)

A Ciovo-sziget Trogir ôsi városának szigete elôtt helyezkedik el, azzal híd köti össze. Ciovo elnyúlik kelet felé majdnem Splitig, tôle délre pedig a Solta-sziget látszik.

Ciovo sziget, mely szinte már egybe épült Trogirral, a tökéletesen nyugodt pihenés lehetôségét nyújtja az ide látogatóknak.

Délkeleti partjától csak 2 kilométerre van a split-i Marjan-fok, északon pedig egy kis híddal kapcsolódik Trogir óvárosához. (A város egy része is a szigeten helyezkedik el.) A szinte az ôskortól fogva lakott sziget igen gazdag kultúrhagyományokkal rendelkezik, kristálytiszta vízû strandjai pedig egyszerûen ellenállhatatlanok...

Annak idején IV. Béla királyunk is idôzött itt a tatároktól való menekülése közben, akkoriban, s utána még sokáig Bua (Kígyós) volt a hely neve. Manapság szerencsére már nem lehet itt kígyókat látni. A sziget lényegében Trogir részének tekinthetô strandjai a Trogiri-riviéra részét képezik. Területe mintegy 29 négyzetkilométer, a legmagasabb domb a 217 méteres Rudine. Az északi part lankásabb, a déli magas, meredek. A szigeten üzemel Trogir hajógyára, melyben még 1888-ban kezdôdött meg a munka. Ciovón csodás öblök sora várja a napozni, strandolni, pihenni vágyókat. A legnevesebbek délen Uvala Duga, Tatinja és Movarstica, vagy északon az Arbanija és a Slatine-környéki öblök. Ráadásul a rekreációs és sportolási lehetôségek igen széles kapuja tárul ki elôttünk - kívánkozzunk akár vízre, akár víz alá.

A sziget keleti oldalán található festôi, nagy Saldun-öböl olyan, mint egy fél tó. Partja jórészt már beépült (fent a Cubrijan-foknál Ciovo falu, lejjebb Okrug Gornji fekszik); a víz partján mindenfelé házak, villák, apartmanok, és strandok sorakoznak.

Természetesen a hajósoknak sem kell messzirôl kerülniük a környéket, hisz a Cubrijan-fok alatt az öböl jó horgonyozási lehetôséget biztosít a nagy hajók részére. A kisebb hajóknak a sziget délkeleti részén lévô Fumija-öböl ajánlott, mely három szigetnek köszönhetôen teljesen védett. Fontos jachtkikötô Trogir kikötôje, az ACI Marina Trogir, mely Ciovo partjánál, az óvárossal szemben terül el. Ez a minden szélben biztonságos kikötô egész évben várja a jachtokat, férôhelyeinek száma vízen 180, szárazon 18. Áram és vízcsap minden kikötôhelynél található, de rendelkezésre áll szerelôhely, 10 tonnás daru és üzemanyagtöltôállomás is. Természetesen nem lenne teljes a hajósok élete zuhanyzó, toalett, élelmiszerbolt és étterem nélkül - s mindenhez az UNESCO által is védett Trogir óvárosa párosul.

Trogirral szemben Ciovo falu fekszik, mely már benôtte a Saldun félszigetet. A Trogirhoz hasonlóan turistáktól hemzsegô falu nem néz ki olyan réginek, mint Trogir óvárosa, de dalmát hangulata meghatározó: szûk utcákon, alacsony ablakos házak között bandukol az ember, de van itt számos lehetôség a vízi sportok szerelmesei számára is, egy séta keretében megnézhetjük a ferencesek és a dominikánusok kolostorát, a Szent Mavro-templomocskát. Ha hajókázni támad kedvünk, a déli oldalon a közeli Kraljevac és/vagy Sveti Fumija szigetecskékre remek tengeri túrát tehetünk. A növényzet tipikusan mediterrán: pálmafák, oliva, szôlô, citrus.


A szigeten a következô kis üdülôelyeket találhatjuk:
• Arbanija
• Okrug Gornji
• Okrug Donji
• Slatine
• Prizidnica
• Zedno